Implanty – trwałe rozwiązanie

Jeśli brakuje Ci jednego lub kilku zębów możesz rozważyć kilka sposobów odbudowy swojego uśmiechu i przywrócenia prawidłowej funkcji uzębienia. Najpopularniejszą formą uzupełnień protetycznych są protezy ruchome i cementowane na stałe mosty oparte na koronach. Niosą one ze sobą wiele korzyści. Jeśli jednak zdecydujesz się na trochę droższe rozwiązanie, implanty zębowe są znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ pod każdym względem zarówno wyglądem jak i funkcją naśladują naturalne zęby. Dodatkowo podczas gdy protezy i mosty mogą prowadzić do utraty kości w miejscach usuniętych zębów, implanty stymulują jej wzrost. Pod warunkiem prawidłowej higieny i regularnej kontroli stomatologicznej, stanowią one bardzo trwałe rozwiązanie.

Istnieje różnorodność rodzajów implantów zębowych, mogą mieć różną długość i średnicę, mogą stanowić zamocowanie dla protezy, dla pojedynczej korony lub rekonstruować kilka zębów. Użycie danego rodzaju zależy od tego jakie warunki kostne panują w uzupełnianym obszarze i jaki rodzaj uzupełnienia mają stanowić. Decyduje o tym chirurg kierując się kompleksowym planem leczenia i całościowym spojrzeniem na problem, z którym zgłasza się pacjent.

Implanty – procedura

Procedura wszczepienia implantu, który jest kilku- czy kilkunastu-milimetrową tytanową śrubą stanowiącą umocowanie dla przyszłego zęba, jest bezbolesna i wykonywana przy znieczuleniu miejscowym. Po osadzeniu implantu kość potrzebuje czasu by się zregenerować. Zwykle zajmuje to około 3 miesięcy, czasem potrzeba jednak trochę więcej czasu. Na czas oczekiwania na swój docelowy ząb osadzony na implancie, pacjent zaopatrzony jest w uzupełnienie tymczasowe. Gdy gojenie się zakończy, lekarz zdejmuje tymczasowe uzupełnienie i zostaje ono zastąpione stałą koroną a pacjent cieszy się swoim nowym zębem.

Kwalifikacja do zabiegu implantologicznego następuje podczas wizyty konsultacyjnej, na której lekarz ocenia i informuje pacjenta o tym, jakie są w danym miejscu warunki dla wszczepienia implantu, jak może wyglądać taka procedura a także jakie są jej etapy i poszczególne koszty.

Jeśli kość szczęki czy żuchwy w miejscu braku zębowego jest w dobrej kondycji, nie jest potrzebne specjalne przygotowanie do zabiegu. Jeśli jednak kości jest zbyt mało na skutek wcześniejszego stanu zapalnego, dawnej ekstrakcji, urazu czy przebytych chorób dziąseł i przyzębia, potrzebna jest procedura sterowanej regeneracji kości lub jej przeszczepu z innego miejsca by zrekonstruować zniszczony obszar.

Pielęgnacja implantów powinna przebiegać tak samo jak pielęgnacja własnych zębów. Należy dokładnie szczotkować, używać nici dentystycznej i regularnie odwiedzać swojego dentystę na wizytach kontrolnych.

Zagrożenia dla implantów są takie same jak dla naturalnych zębów. Chociaż nie dotyczy ich problem próchnicy, mogą ucierpieć wskutek chorób dziąseł i przyzębia. Również zgrzytanie zębami czy parafunkcje jak nagryzanie twardych przedmiotów czy obgryzanie paznokci mogą prowadzić do uszkodzenia koron osadzonych na implantach. Zagrożone są także w przypadkach urazów jamy ustnej.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, odpowiemy na nie podczas wizyty konsultacyjnej.

 

Implanty - Foxmed

Kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty:
+48 537 777 141