Higienizacja to szereg zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej, mających za zadanie usuniecie wszelkich złogów odkładających się na zębach (płytka nazębna, kamień i osad) oraz zabiegi mające na celu odbudowę i wzmocnienie osłabionej struktury szkliwa.
Złogi nazębne zasiedlane są przez bakterie, powodując stan zapalny prowadzący do poważnych chorób dziąseł i zębów. Tylko dokładnie oczyszczona jama ustna jest warunkiem utrzymania zdrowego uśmiechu.
Kamień nazębny jest dużo twardszy niż płytka nazębna dlatego też nie udaje się go usunąć w warunkach domowych, tradycyjnymi szczoteczkami i niezbędna jest wizyta u higienistki lub stomatologa.
W zależności od indywidualnych predyspozycji i potrzeb higienizacja jamy ustnej powinna być wykonywana regularnie co 6 do 12 miesięcy.
Często kompleksowy zabieg higienizacyjny przynosi efekty zbliżone do wybielania, gdyż usuniecie ciemnych złogów, nawet z tylnej powierzchni zębów przywraca naturalną przezierność szkliwa i zębiny przez co rozjaśnia je, pełniąc przy tym rolę prewencyjną w walce ze schorzeniami jamy ustnej a dodatkowo powoduje miłe uczucie świeżości i gładkości w jamie ustnej.
Na zabieg czyszczenia zębów składa się kilka etapów.

SKALING – jest to mechaniczne usuniecie twardych złogów, nazywanych kamieniem nazębnym, przy pomocy skalera ultradźwiękowego (emituje ultradźwięki i mikro drgania z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje kruszenie i odpadanie kamienia) a czasami dodatkowo narzędzi ręcznych (kiret). Na nieumiejętnie oczyszczanych powierzchniach zębów tworzy się płytka nazębna, zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny, która po pewnym czasie ulega zmineralizowaniu przekształcając się w twardy kamień nazębny. Powoduje on przewlekły stan zapalny dziąseł objawiający się krwawieniem, zaczerwienieniem i obrzmieniem śluzówki dziąseł. Prowadzi to do obniżania się poziomu kości co w dłuższej perspektywie prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Zabieg jest bezbolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe na zimno (nadwrażliwość) mogą odczuwać niewielki dyskomfort, a w przypadku pojawienia się odczuć bólowych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu.

PIASKOWANIE – to kolejny etap zabiegu higienizacyjnego, polegający na usunięciu wszystkich osadów i przebarwień np. z kawy, czy papierosów znajdujących się na zębach. Do tego celu używa się specjalnego urządzenia zwanego piaskarką i odpowiednich środków chemicznych do piaskowania. Istota zabiegu polega na mechanicznym usuwaniu wspomnianych wyżej zanieczyszczeń, poprzez strumień wody pod ciśnieniem zmieszany z delikatnym piaskiem. Dzięki temu z łatwością dociera on do nawet najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak bruzdy na powierzchniach zębów, czy przestrzenie międzyzębowe. W trakcie zabiegu cały czas używany jest ssak, który odsysa nadmiar piasku zmieszanego z wodą. Z punktu widzenia pacjenta zabieg nie jest nieprzyjemny, odczucie to po prostu strumień wody z piaskarki uderzający o zęby. Może natomiast pojawić się dyskomfort związany z obecnością w ustach dużej ilości środka do piaskowania o dominującym słonym smaku.
Piaskowanie zębów nie boli. Regularne poddawanie zębów zabiegowi piaskowania, w celu usuwania drobnych osadów i przebarwień można traktować jako zabieg profilaktyczny. W ten sposób zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł i zachowamy estetyczny wygląd zębów.
Należy jednak zaznaczyć, że niektórych przebarwień nie da się usunąć w ten sposób. Dotyczy to trwałych przebarwień w zakresie szkliwa np. po leczeniu tetracyklinami i preparatami żelaza.

POLISHING – jest jednym z końcowych etapów kompleksowej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym. Polega on na oczyszczeniu zębów z osadów i nalotów nazębnych, niemożliwych do usunięcia przy użyciu domowych sposobów. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny, a momentami wręcz przyjemny. Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścierności, czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.

 

Higienizacja - Foxmed

Kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty:
+48 537 777 141